Nyhetsbrev mars 2026
Postet av Vibeke Løvholm den 19. Mar 2026
Våren nærmer seg med stormskritt og vi legger en aktiv periode bak oss i Mjøsski. Små og store skiløpere og skiskyttere har deltatt i konkurranser på både lokalt og nasjonalt nivå. Et av årets store mål i langrennsverdenen for mange, Birkebeinerrennet, er gjennomført med resultater som sannsynligvis feires av noen og tar motet fra andre og både juniorer og seniorer har levert flott innsats i både NM og Norgescup. Det er tydelig at målrettet trening gjennom sesongen gir uttelling når startnummeret festes på brystet.

Mjøsski arrangerte Innlandscup sprint lørdag 14.2.26 og KM normal søndag 15.2.26. Det var henholdsvis 59 og 78 løpere påmeldt. Rennet ble flyttet pga. snømangel og det var andre større renn samme helg. Dette kan ha påvirket deltagerantallet, men det ble en fin helg med mange gode prestasjoner, selv om vi gjerne skulle hatt noen flere deltagere. Klubben fikk mange kretsmestre: Sivert Bolstad Buer G11-12, Elida Juliussen Eriksen J11, Ingeborg Simensen Andersen J14, Åsa Skutbergsveen Andersen J13, Edvald Lien Hovdedalen G14, Erik Warfjell Weisser-Svendsen G13, Adrian Fedreheim Dahlsveen G15, Ingeborg Joswig K17.
1. mars var vi med på å arrangere Barnas skileker på Veldre Sag. Over 100 ivrige skiløpere i alderen 0–12 år møtte opp til en dag fylt med skiglede. Her fikk barna prøve seg i skicrossanlegget, mens de som ønsket det kunne gå en egen løype på stadion. Det ble en flott dag med mye aktivitet, mestring og smil.


Sprint i Madshus skiskytterkarusell ble arrangert på Veldre sag onsdag 4. mars. Det var skiskyttere fra Tretten, Vingrom, Østre Toten, Nordre Land og MjøsSki. Det ble servert kveldsmat inne på Sagstua etter gjennomført renn. Fine forhold og 19 deltagere fra Mjøsski.
På Hovedlandsrennet i skiskyting 7.- 8.mars leverte Lars Holten Raknerud en solid innsats med kun 2 bom på 2 skytinger, og han gikk som vanlig raskt i sporet. Dette holdt til en strålende sølvmedalje på normaldistansen i M16 – Mjøsski gratulerer. Lars er også tatt ut til YoungStar rennet i Holmenkollen 21.3.26 og vi ønsker lykke til!

Under NC og NM normal i Grønkjær i Heddal 13.-15. mars gikk også Aksel Krogstie et strålende renn i vanskelige forhold og litt utfordrende føre. Kun 3 bom på 4 skytinger og bra fart, gjorde at Aksel for første gang klatret opp på pallen og tok en sølvmedalje på normaldistansen i M18 – Mjøsski gratulerer.

I forbindelse med disse flotte resultatene fra skiskytterne i klubben, kan også melde om at Mjøsski får overta 4 nye rekruttvåpen fra NSSF. Dette er veldig gledelig og viktig for gjennomføring av skiskytterskolen og rekruttering av nye skiskyttere. Mjøsski arrangerer ny skiskytterskolen i begynnelsen av juni 2026, se: MjøsSki – Norges Skiskytterforbund
Det er satt opp skiskyttertreninger fram til 21.4, men vi gjennomfører trolig den tradisjonelle foreldrestafetten og avslutning før påske for å få det til (i fjor rakk vi det ikke før snøen var borte). Holder allikevel på med treninger fram mot 21.4, om forholdene tillater det (påskefri). Det er satt opp karusellrenn 25.3 (Birkebeineren skistadion) og 8.4 (Skei). Forholdene framover avgjør om dette vil være mulig å få gjennomført. Planen er å starte opp igjen med barmarkstreninger før sommerferien. Følg med i Spond – alle oppdateringer kommer der.
For langrennsfolket er det satt opp fellestreninger på Veldre Sag fram til påske. Treningene gjennomføres så fremt snøforholdene tillater det. Det samme gjelder det siste lysløyperennet onsdag 25. mars. Følg med i Spond og på Facebook.
Sesongen avsluttes med premieutdeling i teatersalen i Brumunddal 27. april 2026. Mer informasjon kommer i Spond.
Minner også om frist for å søke om utøverstøtte torsdag 30. april 2026.
Men før vi avslutter skisesongen helt, så ser vi fram til å arrangere KM og kretscupavslutning førstkommende helg, 21. og 22. mars. Her blir det spennende konkurranser med klasser for alle aldersgrupper. Ta deg gjerne en tur for å oppleve stemningen på stadion selv om du ikke skal delta i konkurransene også. Les mer på hjemmesiden vår.
Lykke til med innspurten av skisesongen!
Hilsen styret i Mjøsski
Kommentarer
Logg inn for å skrive en kommentar.
Siste fra Vibeke Løvholm
Årsmøtepapirer
16.03.2026
Innkalling Årsmøte 23.03.2026
20.02.2026